افشین اسانلو زندانی سیاسی زندان گوهردشت درگذشت

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: افشین اسانلو زندانی سیاسی بند ویژه امنیتی زندان رجایی شهر کرج (گوهردشت)، روز گذشته جمعه سی و یک خردادماه و در حالی که تنها هشت ماه تا پایان محکومیت زندان وی باقی مانده بود به دلیل عارضه قلبی جان خود را از دست داد.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، این زندانی سیاسی روز پنج شنبه سی ام خرداد به علت عارض قلبی به مراکز درمانی خارج از زندان منتقل گردیده بود که نهایتاً روز گذشته جان خود را از دست داد.

در همین زمینه سهراب سلیمانی، مدیرکل زندان های استان تهران نیز صبح امروز در گفتگویی با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ضمن تائید این خبر گفت : «وی در بیمارستان شهید رجایی کرج فوت کرده است. نامبرده در سال 88 بازداشت شده بود و اسفند ماه دوران محکومیتش به پایان می‌رسید که متاسفانه به دلیل سکته قلبی فوت کرد».

تاسف بار در صحبت های آقای سلیمانی، تائید انتقال غیرقانونی آقای اسانلو از زندان اوین تهران به زندان رجایی شهر می باشد. وی در ادامه این گفتگو می افزاید: «افشین اسانلو از محکومین تهران بود که اخیرا برای گذراندن باقی دوران محکومیتش به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بود».

ماده 230 آئین نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی كشور در مورد محل نگهداری محکومین صراحتاً تاکید دارد که «هر متهم یا محكوم در بازداشتگاه مراكز حرفه‌آموزی و اشتغال و زندانی كه در حوزه قضایی صادركننده قرار یا حكم قرار دارد نگهداری می‌شود». همچنین تبصره یک ماده 234 نیز در همین رابطه می گوید: «سازمان باید ترتیبی اتخاذ نماید كه محكومان با درخواست شخصی در نزدیكترین زندان محل سكونت خانواده خود تحمل كیفر نمایند».

آقای اسانلو که برادر منصور اسانلو رئیس سابق هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد تهران نیزمی باشد، پیشتر و در دادگاهی به ریاست قاضی صلواتی به اتهام «تبانی و اجتماع به قصد ارتکاب جرم» به حبس محکوم شده بود که پس از مدتی نگهداری در زندان اوین تهران، در هفدهم خردادماه سال گذشته به بند ویژه امنیتی زندان رجایی شهر کرج منتقل گردید.

اعمال محدودیت های شدید درمانی و حذف خاموش زندانیان سیاسی و امنیتی، از جمله شیوه هایی است که مسئولان امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی طی دو سال گذشته از آن بطور گسترده ای برای حذف فیزیکی زندانیان محبوس در زندان های جمهوری اسلامی استفاده می کنند.

محدودیت های درمانی و بی توجهی به سلامت زندانیان سیاسی شایع ترین علت مرگ در میان زندانیان سیاسی طی دو سال اخیر بوده که توسط مسئولان زندان رجایی شهر کرج و مشخصاً شخص «محمد مردانی» ریاست این زندان برای زندانیان سیاسی و امنیتی این زندان وضع گردیده است. اعمال اینگونه محدودیت ها و کارشکنی در درمان و انتقال به موقع به مراکز درمانی و همچنین عدم کنترل وضعیت جسمی زندانیان سیاسی، و از سوی دیگر وضعیت اسفبار تغذیه زندانیان که از عوامل مهم تاثیرگذار در سلامت زندانیان می باشد، طی دو سال اخیر منجر به فوت تعداد زیادی از زندانیان سیاسی از جمله محمد مهدی زالیه، منصور رادپور، حسن ناهید، محسن دگمه چی و در آخرین مورد علیرضا کرمی خیرآبادی گردیده است.

Date When It Happened: 
Jun 21, 2013
Province: 
Status: 
Verified
City: 
Were You a Witness?: 
No

Add new comment